Microsoft kúpil herný fenomén Minecraft. Za dve a pol miliardy

minecraft

Microsoft kúpil švédske štúdio Mojang, ktoré sa preslávilo hrou Minecraft. Cena je pritom vyššia, než sa pôvodne odhadovalo. Microsoft prevezme Mojang za 2,5 miliardy dolárov.

Potvrdili sa tak špekulácie z minulého týždňa, kedy denník Wall Street Journal informoval, že rokovania sú blízko dohode.

“Minecraft je jedna z najpopulárnejších značiek všetkých čias,” povedal Phil Spencer, šéf hernej divízie Xbox. “Budeme sa o Minecraft a jeho komunitu starať tak, ako sú dnes ľudia zvyknutí,” sľubuje.

minecraft2

Dôvody predaja vysvetľuje na oficiálnych stránkach hry Owen Hill, v Mojang zastáva pozíciu Chief word officer. Podľa Hilla sa z jednoduchej hry stal projekt monumentálnych rozmerov. Tvorca hry a majoritný vlastník akcií Markus Persson však nechcel niesť zodpovednosť za spoločnosť takého významu. “Jedinou možnosťou tak bolo Mojang predať,” vysvetľuje Hill.

Hill ďalej upozorňuje, že Mojang s Microsoftom bližšie spolupracuje už od roku 2012 a nevidí dôvod, prečo by mal Microsoft prestať hru podporovať na ostatných platformách. Ďalej však hovorí, že nepozná presné plány Microsoftu.

Phil Spencer však v oficiálnom vyjadrení Microsoftu ubezpečuje, že hru budú podporovať na všetkých platformách. Čo sa budúcnosti týka, Microsoft by rád zužitkoval svoje investície do technológie cloudu. Spomína bohatšie a rýchlejšie prostredia herného sveta a mocnejšie vývojárske nástroje.

Zakladateľ štúdia Markus Persson na svojom blogu reagoval, že po finalizácii dohody opustí Mojang. Venovať sa bude menším projektom a experimentom. Mojang ďalej opustia ďalší dvaja spoluzakladatelia Carl Manneh a Jakob Porser.

“Nie som podnikateľ. Nie som CEO. Som nerdy-programátor, ktorý rád vyjadruje svoje názory na Twitteri, ” napísal Persson. Svoj príspevok ukončil vyhlásením, že to nie je o peniazoch, ale o zachovaní duševného zdravia.

Minecraft vznikol ako nezávislá počítačová hra, na PC vyšiel v neopracovanej verzii v roku 2009. Dnes je dostupný na väčšine platforiem. Opísať ho možno ako stavebnicu v otvorenom svete.

Čo si myslíte o tejto kúpe? Ako to ovplyvní hru Minecraft podľa vás? Svoje názory napíšte do komentárov.

Zdroj: hnonline.sk

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *